اماكن توريستي ايران و شهرهاي توريستي
اماكن توريستي ايران و شهرهاي توريستي

آبادان

پالايشگاه آبادان
نوشتار اصلي: پالايشگاه نفت آبادان

پس از كشف نفت در شهر مسجد سليمان لزوم ايجاد يك پالايشگاه نفت براي تصفيه نفت به نظر مي‌رسيد به همين دليل اين پالايشگاه در سال ۱۲۹۱ توسط انگليسيها ساخته شد. اين پالايشگاه در ابتدا روزانه ۲۵۰۰ بشكه در روز نفت تصفيه مي‌كرد. ظرفيت پالايشگاه آبادان در سال ۱۳۳۰ به ۵۰۰۰ بشكه در روز رسيد كه پس از سرمايه‌گذاري شركتهاي خارجي به۶۰۰ هزار بشكه در روز رسيد كه مي‌توان از آن به عنوان برزگترين پالايشگاه جهان ياد كرد.
پتروشيمي آبادان
نوشتار اصلي: پتروشيمي آبادان

در سال ۱۳۴۲ انستيتو نفت فرانسه از طريق سازمان برنامه و بودجه مأمور شد تا مكان يابي ايجاد صنايع پتروشيمي در ايران را بررسي كند؛ و با توجه به نزديكي آبادان به ميادين نفتي و هم چنين وجود خط لوله‌هاي نفت از قبل احداث شده براي پالايشگاه آبادان و دسترسي به منابع آب شيرين دائمي به دليل مجاورت آبادان با رودخانه اروند رود اين مطالعات منجر انتخاب شهر آبادان و به تأسيس شركت سهامي پتروشيمي آبادان با مشاركت ۷۴٪ سهم شركت ملي پتروشيمي و ۲۶٪ سهم شركت ب اف گودريج آمريكا گرديد؛ و در سال ۱۳۴۶ به دليل اينكه در داخل كشور هيچگونه تجربه ساخت مجمتع‌هاي پتروشيمي وجود نداشت عمليات ساختماني مجتمع توسط شركت لاماس آمريكا آغاز و تنها دو سال بعد در سال۱۳۴۸ رسماً به بهره‌برداري رسيد.
راه آهن

همزمان با آغاز ساخت يكي از بزرگترين كارخانه‌هاي فولاد در شهر بافت عمليات مطالعاتي ساخت راه آهن سيرجان بافت كرمان آغاز شده و همچنين با وصل راه آهن سيرجان به مسير نيريز استهبان شيراز كازرون برازجان بندر گناوه بندر ديلم هنديجان بندر ماهشر شادگان آبادان كه در يك راستا قرار گرفته و بيشتر شهرهاي ياد شده صنايع مربوط به فولاد در آنها وجود دارد و همچنين نبود خطي كه جنوب شرق را بوسيله خطوط راه آهن به جنوب غرب وصل كند توجيه مي‌كند.
آبادان و انقلاب اسلامي
نماي درون سينما پس از آتش‌سوزي
نوشتار اصلي: سينما ركس آبادان

يكي از مهم‌ترين حوادث سال ۵۷ كه باعث خشمگين كردن مردم و سرعت بخشيدن به انقلاب ۵۷ شد، به‌ آتش‌ كشيدن سينما ركس آبادان بود. علت خشمگيني مردم، نسبت دادن اين فاجعه به عوامل حكومت پهلوي بود.[۲۴][۲۵] در حدود ساعت ۲۱:۴۵ شب بيست و هشتم مرداد، ۳۳۷ نفر از كساني كه به تماشاي فيلم گوزن‌ها در آخرين سانس به سينما رفته بودند در آتش سوختند.[۲۶] تعداد كشته‌شدگان بعداً به بيش از ۴۰۰ نفر افزايش يافت.[۲۷]
آبادان و جنگ ايران و عراق
نوشتار اصلي: جنگ ايران و عراق
يك تانك منفجر شده در آبادان به عنوان سمبل جنگ ايران و عراق

آبادان در زمان جنگ، آماج تهاجم‌هاي هوايي و زميني ارتش عراق قرار گرفت و خسارات جاني و مالي فراواني به آن وارد شد. اين جنگ، پالايشگاه، تأسيسات نفتي، بندرگاه‌ها، فرودگاه و ديگر مراكز صنعتي و اقتصادي، شبكه آب‌رساني، تأسيسات برق و نيز به ساختماها، آسيب فراواني رساند و موجب كاهش جمعيت شهر شد. توليد نفت پايين آمد و فعاليت‌هاي اقتصادي راكد شدند. بر اثر فروريختن انواع مواد آتش‌زا و مخرب و نيز به دليل بي آبي، بخش مهمي از فضاي سبز از بين رفت و اين اتفاق، براي شهري مثل آبادان كه آب و هوايي گرم دارد، بسيار زيان‌بار بود. افزون بر اين، استفاده عراق از سلاح‌هاي شيميايي، فضاي شهر را دچار آلودگي‌هايي كرد كه در راندن مردم از شهر، تأثير بسزايي داشت.[۲۸] آبادان پس از عمليات ثامن‌الائمه و در سال ۱۳۶۰ از محاصره آزاد شد.
آثار تركش خمپاره بر روي كركره يك مغازه
عمليات ثامن‌الائمه
نوشتار اصلي: عمليات ثامن‌الائمه

طرح عمليات ثامن الائمه در ۱۵ شهريور ۱۳۶۰، تكميل و سرانجام در ساعت ۱ بامداد روز پنجم مهر ۱۳۶۰ نيروهاي ايران با رعايت اصل غافلگيري كامل و پس از گسترش روي خط، به طور ناگهاني بر مواضع مقدم دشمن هجوم برده و خاكريزهاي اوليه دشمن را بدون زد و خورد اشغال كردند. با سپري شدن تاريكي، نيروهاي هوايي طرفين وارد كارزار شده و هليكوپترها نيز به پرواز در آمدند و پشتيباني آتشهاي توپخانه هر دو طرف با شدت هر چه تمامتر به مرحله اجرا در آمد، و دشمن نيروهاي احتياط خود را در منطقه شمال محور ماهشهر آبادان وارد عمل نمود. رزمندگان با وجود گرماي شديد، مقاومت سرسختانه دشمن را در هم شكستند و بعد از ۴۲ ساعت تلاش مداوم لشكر ۷۷ خراسان، سپاه و نيروهاي مردمي، عمليات با موقعيت كامل به پايان رسيد و نيروهاي دشمن در منطقه عملياتي خسارات سنگيني را متحمل شدند و آبادان از محاصره آنان خارج شد.
ورزش
نوشتار اصلي: باشگاه فوتبال صنعت نفت آبادان

تيم فوتبال صنعت نفت آبادان يكي از باشگاه‌هاي فوتبال ايران است كه هم اكنون در ليگ دسته برترفوتبال ايران به رقابت با ديگر تيم‌ها مي‌پردازد. ورزشگاه تختي آبادان زمين رسمي اين باشگاه است. وزارت نفت و امور ورزش پالايشگاه آبادان به طور مشترك هزينه باشگاه صنعت نفت آبادان را تأمين مي‌كنند.
اماكن تفريحي، تاريخي و زيارتي

آبادان يكي از قديمي‌ترين شهرهاي ايران بوده كه از زيباييهاي طبيعي، تاريخي، گردشگري، تجاري و معنوي خاصي برخوردار است. همان‌طور كه گفته شد بهترين زمان جهت عزيمت و تفريح در آبادان روزهاي پاياني اسفندماه و ابتداي فروردين مي‌باشد.

از مكانهاي ديدني و طبيعي آبادان مي‌توان از:

ساحل بسيار زيباي رودخانه‌هاي اروند، بهمنشير نام برد كه با شناختي هر چند اوليه مي‌توان از مكان‌هاي بي بديل آن جهت ماهيگيري و تفريح استفاده كرد.

از مكانهاي تاريخي شهر آبادان مي‌توان از كليساي آبادان، سينما نفت، مناطق بوارده و بريم و پالايشگاه نفت آبادان (پالايشگاه نفت آبادان يكي از قديمي‌ترين پالايشگاه‌هاي نفت جهان است)، دانشكده نفت آبادان ام برد كه هر كدام تاريخي گفتني دارند. با توجه به تصويب منطقه آزاد تجاري اروند مطمئناً يكي از جاذبه‌هاي آبادان براي بازديدكنندگان، جاذبه‌هاي تجاري خواهد بود.

زيارتگاه خضر نبي و سيد عباس همچنين قدمگاه رضا (ع) از مكان‌هاي زيارتي مهم آبادان هستند.
سينما شيرين
نوشتار اصلي: سينما شيرين آبادان

سينما شيرين آبادان كه با قدمتي ۸۰ ساله يك از چندين سينماهاي آبادان در قبل از انقلاب مي‌باشد در سال ۱۳۱۰ در دوره پهلوي اول با ظرفيت بيش از ۷۰۰ نفر توسط بخش خصوصي و يك تاجر هندي ساخته شد سينما شيرين تنها سينماي غيردولتي در آن زمان بود. اين سينما در مركز تجاري شهر آبادان در منطقه اميري خيابان شهيد منتظري (شاپور سابق) قرار دارد. پس از جنگ جهاني دوم، با افزودن دو طبقه ديگر به ساختمان، اين سينما به بزرگترين سينماي ايران تبديل شدسينما شيرين آبادان در تاريخ ۱۷ خرداد سال ۸۵ به شماره ۱۵۶۲۶ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.
مسجد رنگوني‌ها

با توجه به روايات مختلف، اين مكان در ابتدا عبادتگاه سيك‌ها بوده و بعد از آن بكلي تخريب و بر روي آن مسجد رنگوني‌ها ساخته شده‌است. مسجد رنگوني‌ها هنگام ساختن پالايشگاه و توسط كارگران خارجي كه اكثراً از مسلمانان اهل رانگون (پايتخت برمه) بوده‌اند، ساخته شده‌است
ميدان فرهنگ (الفي)

ميدان فرهنگ از ديرباز محل تجمع فرهنگيان شهر بوده‌است.[نيازمند منبع]
سينما نفت (سينما تاج سابق)

از جمله بناهاي فرهنگي تاريخي آبادان است كه خاطرات زيادي در اذهان مردم اين شهر بجا گذاشته، طراحي كلي اين ساختمان تداعي كننده هيبت يك شير نشسته‌است كه از قديم اين بنا را به نگهبان شهر آبادان معروف كرده‌است.پس از جنگ هشت ساله نام سينما تاج به سينما نفت تغيير يافت.سينما نفت نام يكي ديگر از سينماهاي متعلق به شركت نفت بوده كه پس از جنگ بدليل تحمل خسارات سنگين استفاده از آن كنار گذاشته شد.
موزهٔ هنرهاي معاصر

موزه هنرهاي معاصر آبادان در قسمت شمال شهر واقع در پارك ايثارگران قرار دارد.
موزه اسناد تاريخي و خطي

موزه اسناد تاريخي و خطي آبادان در محل مسجد رنگوني‌ها قرار دارد.
موزهٔ آبادان

موزه آبادان در سال ۱۳۲۸ با الهام از معماري سنتي ايران شناخته شده‌است و داراي گنبدي به ارتفاع ۵٫۲۲ متر است كه متأثر از گنبد دانيال نبي در شوش مي‌باشد.[نيازمند منبع]
مشاهير آبادان

    زويا پيرزاد نويسنده
    فيروزه جزايري دوما نويسنده
    مارتيك خواننده
    شهرام آذر (سندي) خواننده
    غلامرضا رهبر مبدع شيوه خبرنگاري جنگ و اولين خبرنگار كشته شده در جنگ
    ناصر تقوايي نويسنده و كارگردان
    ليندا كياني بازيگر
    حميد فرخ نژاد بازيگر
    محمدرضا حياتي گوينده خبر
    ابراهيم قاسمپور فوتباليست
    احمدرضا عابدزاده فوتباليست
    نصرالله رادش بازيگر
    محسن بغلاني نويسنده و مستند ساز

شهر خواهرخوانده

    Flag of the People's Republic of China.svg كرما، چين (تير ۱۳۹۱)[۲۹]

جستارهاي وابسته

    شهرستان آبادان
    منطقه آزاد تجاري-صنعتي اروند
    باشگاه فوتبال صنعت نفت بادان
    بيمارستان امام خميني آبادان
    پتروشيمي آبادان
    پالايشگاه آبادان
    سينما شيرين آبادان
    نيروگاه سيكل تركيبي آبادان
    فرودگاه آبادان

منابع

«سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ۱۳۹۰، جمعيت تا سطح آبادي‌ها بر حسب سواد» ‎(فارسي)‎. مركز آمار ايران، ۱۳۹۰. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.
بعلبكي، منير. «Abadan». در دانشنامه المورد. ج. ۱. بيروت: دارالعلم للملايين، ۱۹۸۰. ۱۸.
حاتمي‌نژاد، حسين: تحولات جمعيتي شهرهاي خوزستان. در: نشريه: «علوم جغرافيايي». بهار ۱۳۸۵ - شماره ۱. ص۱۱۹.
پورتال دانشگاه پيام نور استان خوزستان
دانشنامه ايران، دائرةالمعارف بزرگ اسلامي، جلد اول، ص۲۶.
فرهنگ فارسي عميد، جلد اول، سرواژهٔ «آبادان».
فرهنگ فارسي معين، جلد اول، سرواژهٔ «آبادان».
دائرةالمعارف بزرگ اسلام
Geographia Marciani Heracleotae, ed. David Hoeschel, Augsburg 1600 p. 48
دانشنامه ايران، دائرةالمعارف بزرگ اسلامي، جلد اول، ص۲۵.
سفرنامهٔ خوزستان، ص ۹۱
احمد كسروي، تاريخ پانصدسالهٔ خوزستان، ص ۲۱۳
[۱]
دانشنامه ايران، دائرةالمعارف بزرگ اسلامي، جلد اول، صص ۲۷ و ۲۸.
رك: احسن التقاسيم في معرفة الاقاليم، بخش اول، ص ۱۵۸ و بخش دوم، ص ۶۱۴–۶۱۷؛ نزهة القلوب، ص ۴۰.
شهر «بيان» در ساحل خاوري اروندرود قرار داشت كه بعدها بندر خرمشهر در همان‌جا ساخته شد. رك: جغرافياي تاريخي سرزمينهاي خلافت شرقي، ص ۵۲؛ همچنين براي آگاهي بيشتر دربارهٔ شهر «بيان»، رك: معجم البلدان، ج ۱، ص ۶۱۴.
احسن التقاسيم في معرفة الاقاليم، بخش اول، ص ۱۸۸.
حاتمي‌نژاد، حسين: تحولات جمعيتي شهرهاي خوزستان. در: نشريه: «علوم جغرافيايي». بهار ۱۳۸۵ - شماره ۱. ص۱۱۴.
نقشهٔ شهر آبادان
دانشنامه بزرگ اسلام؛ نسخه عربي جلد۱ف ص۵.
حاتمي‌نژاد، حسين: تحولات جمعيتي شهرهاي خوزستان. در: نشريه: «علوم جغرافيايي». بهار ۱۳۸۵ - شماره ۱. ص۱۱۰.
خبرگزاري فارس، بازديد: فوريه ۲۰۰۹.
مركز امور مناطق آزاد و وِيژه اقتصادي> مناطق آزاد> اروند
اوج‌گيري مبارزات انقلاب اسلامي در سال ۵۷
يادداشت‌هاي بي‌تاريخ، ماهنامه پژواك، اكتبر ۲۰۰۷
به نقل از كيهان
آتش‌سوزي سينما ركس آبادان، راديو فردا، ۲۸ مرداد ۱۳۸۴
دانشنامه ايران، دائرةالمعارف بزرگ اسلامي، جلد اول، ص ۲۷.
«آبادان و كرماي چين خواهرخوانده شدند». واحد مركزي خبر، ۵ تير ۱۳۹۱.

ادامهـ مطلبـ
| ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۷:۱۷:۵۱ | آژانس هواپيمايي
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

آخرین مطالب ارسالی

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان