اماكن توريستي ايران و شهرهاي توريستي
اماكن توريستي ايران و شهرهاي توريستي

استان خراسان رضوي

بجستان
از ويكي‌پديا، دانشنامهٔ آزاد
    براي تأييدپذيري كامل اين مقاله به منابع بيشتري نياز است. لطفاً با توجه به شيوهٔ ويكي‌پديا براي ارجاع به منابع با ارايهٔ منابع معتبر اين مقاله را بهبود بخشيد. مطالب بي‌منبع را مي‌توان به چالش كشيد و حذف كرد.
بجستان
كشور      ايران
استان     خراسان رضوي
شهرستان     بجستان
بخش     مركزي
نام(هاي) ديگر     باجستان
مردم
جمعيت     ۱۱٬۱۳۳ نفر (۱۳۹۰)
رشد جمعيت     ۰٪- (۵سال)
جغرافياي طبيعي
ارتفاع از سطح دريا     ۱۲۶۵ متر[۱]
اطلاعات شهري
نمايندهٔ مجلس شوراي اسلامي     محمد رجايي باغ‌سيايي
شهردار     مرتضي رييسي
ره‌آورد     انار، زعفران، سنگ
پيش‌شماره تلفني     ۰۵۱
شناسهٔ ملي خودرو      ايران
كد آماري     ۱۳۸۲
بجستان بر ايران واقع شده‌است
بجستان
روي نقشه ايران
۳۴.۵۱۹۴° شمالي ۵۸.۱۷۳۱° شرقيمختصات: ۳۴.۵۱۹۴° شمالي ۵۸.۱۷۳۱° شرقي

بَجِستان، مركز شهرستان بجستان، در استان خراسان رضوي واقع است. انار بجستان معروف است.

محتويات

    ۱ موقعيت جغرافيايي
    ۲ جمعيت
    ۳ پيشينهٔ تاريخي
    ۴ مسجد جامع بجستان
    ۵ پل يونسي
    ۶ رباط زين‌آباد
    ۷ رباط فخر آباد
    ۸ مسجد مرنديز
    ۹ مسجد مزار
    ۱۰ كاروانسراي قاسم‌آباد
    ۱۱ مشاغل و هنرهاي سنتي بجستان
    ۱۲ ساير تفرجگاه‌ها و مناطق ييلاقي
    ۱۳ پارك طبيعي بجستان
    ۱۴ سياه‌كوه هلالي
    ۱۵ سوغات بجستان
    ۱۶ منابع

موقعيت جغرافيايي

شهر بجستان، در جنوب استان خراسان رضوي، در فاصله ۵۰ كيلومتري غرب گناباد و ۶۲ كيلومتري شمال فردوس و در كنار محور اصلي ارتباطي استان‌هاي جنوبي كشور به مشهد (جاده ۹۱ و بزرگراه AH-78) قرار گرفته است.
جمعيت

بر پايه سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال ۱۳۹۰ جمعيت اين شهر ۱۱٬۱۳۳ نفر (در ۳٬۳۹۴ خانوار) بوده است.[۲]
جمعيت تاريخي
سال     جمعيت      %±
۱۳۵۵     ۵٬۵۴۰     —
۱۳۶۵     ۷٬۴۵۱     ۳۴٫۵ ٪
۱۳۷۰     ۸٬۴۹۳     ۱۴٫۰ ٪
۱۳۷۵     ۹٬۳۰۷     ۹٫۶ ٪
۱۳۸۵     ۱۱٬۱۳۶     ۱۹٫۷ ٪
۱۳۹۰     ۱۱٬۱۳۳     ۰٫۰ ٪ −
پيشينهٔ تاريخي
    اين بخش به هيچ منبع و مرجعي استناد نمي‌كند. لطفاً با افزودن يادكرد به منابع قابل اعتماد برطبق اصول تأييدپذيري و شيوه‌نامهٔ ارجاع به منابع، به بهبود اين بخش كمك كنيد. مطالب بدون منبع ممكن است به چالش كشيده و حذف شوند. (مه ۲۰۱۷)

بجستان از شهرهاي مقدس زرتشتيان است. وجود محوطه‌ها و آثار باستاني اطراف بجستان و مسجد جامع با اهميتي كه در دوران شاهرخ تيموري ساخته شد دليل بر اهميت و اعتبار تاريخي اين شهرستان مي‌باشد. احتمالاً قدمت بجستان به دوره هخامنشي مي‌رسد. اين شهر در گذشته به عنوان بوزستان، بزستان و بژستان نيز ناميده شده و به اعتقاد برخي از مورخين توسط سام نريمان قهرمان افسانه‌اي ايران ساخته شده‌است. همچنين معتقدند نام بجستان يا بغستان (سرزمين ايزد) خود گوياي وجود اين است كه اين آبادي از دوران قبل از زرتشت و يا دست كم وابستگي آن به آيين‌هاي قبل از زرتشت است. سرزمين ايزد هم چنان شهري مذهبي است و مردم آن پايبند به دين اسلام هستند. گويا، ياقوت حموي نخستين جغرافيا نويس مسلماني است كه آن را اسم برده و گويد «دهكده‌اي است» بجستان در دوران تيموريان از اهميت برخوردار بوده و اعتبار آنجا آنقدر بوده كه حاكمان و بزرگان معاصر تيمور قادر بوده‌اند تيمور را از خرابي آن شهر بازدارند. از حيث تجارت و داد و ستد بجستان در دوران قاجاريه از اهميت و رونق بالايي بر خوردار بوده‌است شبكه گسترده راه‌ها و رباطهاي متعدد از جمله فخر آباد، قاسم‌آباد، زين‌آباد و … در راه فيض آباد به بجستان و فردوس دلايل رونق و داد وستد در اين ناحيه‌است.
مسجد جامع بجستان

مهمترين اثري كه از قرن نهم هجري در شهرستان بجستان باقي‌مانده مسجد جامع بجستان است كه در زمان شاهرخ تيموري به همت"محمد بن فخر الدين بن سيف الدين بن مقدم بجستاني "بنا شده و تاريخ اتمام ان بر اساس كتيبه موجود در مسجد سال۸۲۸ هجري مي‌باشد. اين مسجد كه در كوچه طاهري قرار دارد در حال حاضر داراي دو ايوان بر دو سوي صحن مربع شكل آن مي‌باشد و بر انتهاي ايوان قبلي محرابي مقرنس كاري تعبيه شده‌است و در سمت مغرب مسجد شبستاني است كه سقف آن بر فراز ستون‌هايي استوار گرديده‌است ايوان شمالي بنا در سال ۱۰۲۴ ه. ق در عصر صفويه توسط حاج ناصر الدين محمدبن احمد مرمت شده‌است.
پل يونسي

از ابنيه تاريخي بجستان كه بر امتداد كال شور و بر روي آن ايجاد شده سازه‌اي است آجري و مستحكم موسوم به پل يونسي كه نام خود را از شهر يونسي واقع در ۴۵ كيلومتري بجستان گرفته‌است. معماري اين پل داراي ۹ چشمه طاق جناقي و آبروهاي نيمه مدور است كه در بخشي از آن سنگ يا ملات ساروج و قسمتهايي ديگر از آجر و گچ ساخته شده‌است. اين بناي تاريخي از يادگارهاي دوره صفويه است.
رباط زين‌آباد

اين بناي با ارزش در ۶۰ كيلومتريي گناباد و به فاصله ۱۵ كيلومتري جنوب شرقي بجستان و در امتداد جاده بجستان – فردوس واقع است. رباط زين‌آباد با وسعت تقريبي ۲۵۰۰ متر مربع به صورت نقشه چهار ضلعي و فضاهاي معماري متفاوت توقفگاه كاروانياني بوده‌است كه مسير كوير را طي مي‌نموده‌اند. در اضلاع شمالي و جنوبي در هر طرف از صحن رباط فضاهايي به عرض سه متر براي اقامت مسافران و اتاقهايي نيز به ابعاد ۴*۳ متر تعبيه شده‌است. شاه نشين بنا كه قسمت شاخص اين اثر معماري محسوب مي‌شود در ضلع غربي صحن قرار گرفته ودو دالان كه به پشت آن منتهي مي‌شود. رباط زين‌آباد از يادگارهاي معماري عصر قاجاريه مي‌باشد.
رباط فخر آباد

رباط چهار ايواني فخر آباد در حاشيه روستايي به همين نام واقع است. اين مكان با فضاهاي وسيع خود ظاهراً در زمان رونق و آباداني مورد استفاده كاروانياني بوده‌است كه ازاين طريق قصد سفر به سوي كوير را داشته‌اند. بناي رباط متعلق به دوره قاجاريه است و از معماري آن شامل سر در ورودي، ايوانچه‌هاي طرفين ورودي به عنوان توقف گاه تابستاني، شاه نشين، فضاي اصطبل، بارانداز و صحن است. تزيينات جالب توجه اين رباط استفاده از آجرهاي با پخت ناقص است كه با تلفيق آن با آجرهاي معمولي اشكال هندسي زيبايي در قسمت پيشاني سر در ورودي و بخش شاه نشين آن بوجود آمده‌است.
مسجد مرنديز

اين بنا با وسعت تقريبي ۶۰۰ متر مربع در ۳۷ كيلومتري شمال خاوري بجستان قرار دارد. معماري آن شامل صحن، ايوان، قبله و شبستان گنبد دار بوده و از نوع بناهاي يك ايواني است. ايوان مقصوره بنا داراي پوشششي است كه با ايجاد تاق و تويزه در آن شكل گرفته‌است. در بخش انتهايي اين قسمت رسمي بندي‌هاي زيبا بر روي گچ ايجاد شده‌است. قسمتي از تزيينات اين پوشش نيز به نقاشي "ل اخرايي و رديفي از قطار بندي‌هاي گچي اختصاص يافته‌است. مسجد جامع مدنديز به سبب وجود بخشي از تزيينات و نماي بيروني اطراف و صحن و ايوان از نظر نقشه و نوع عناصر تزييني با مسجد تاريخي خواف، مسجد رشتخوار و گگنبد مقبره قطب الدين حيدر مشابه‌است. اين بنا متعلق به قرن يازدهم هجري است.
مسجد مزار

در دامنه تپه‌اي طبيعي درروستاي مزار فاصله پنج كيلومتر از بجستان اثر با ارزشي حفر شده و احتمالاً با قلعه دختر مزار در ارتباط است. در زمانهايي اين مكان به عنوان سردابه و پناهگاهي مي‌توانسته براي ساكنين آن مورد استفاده قرار گيرد. به احتمال بسيار زياد اين اثر در دوران اسلامي بعنوان زاويه و صومعه نيز به كار رفته‌است. امروزه اين مكان با ا نجام تغييراتي در فضاي داخلي به عنوان مسجد زمستاني اهالي مورد استفاده قرار كرفته كه در مجاورت آن مسجد كنوني مزارواقع است. اين مكان شامل تعدادي ستون چهارضلعي و مستحكم با تاق‌ها و فضاهاي وسيع است.
كاروانسراي قاسم‌آباد

كاروانسراي قاسم‌آباد يكي از بناهاي با ارزش بر جاي مانده از دوره صفوي مي‌باشد كه در روستايي به همين در ۲۰ كيلومتري غرتب بجستان واقع گرديده‌است. بناي مذكور در مركز روستا واقع گرديده و از خصوصيات بارز آن مي‌توان به معماري بسيار زيبا، تزيينات نوع پو شش سقفها و بادگير چهارضلعي اشاره كرد. اين بنا كه يكي از كاروانسراهاي شاه عباسي هفتگانه بجستان است در قديم مسير جاده ابريشم بوده كه هم اكنون راه آهن بافق- مشهد از حاشيه آن عبور مي‌كند. كاروانسراي قاسم‌آباد بنايي است از معماري گذشته در دل كوير زيباي بجستان كه بادگير چهارضلعي آن در خراسان از معروفيت بالايي برخوردار است.
مشاغل و هنرهاي سنتي بجستان

در شهرستان بجستان از دير باز هنرهاي سنتي و مشاغل سنتي جايگاه ويژه‌اي در تأمين معيشت مردم اين سرزمين داشته‌اند. هنوز در گوشه و كنار شهر و روستاهاي اين منطقه مي‌توان بخشي از اين مشاغل بومي را مشاهده كرد. از اين مشاغل مي‌توان به گيوه دوزي در روستاهاي جزين، بقچير و افكان، آهنگ، گليم بافي در يونسي، فخرآباد، نيان، ابراهيم‌آباد و قالي بافي، پار چه بافي، نمد مالي، حوله بافي و سبد بافي در ساير مناطق اشاره كرد. در گذشته قاليچه‌هاي آن با نقش بلوچي به دليل كيفيت به خارج صادر مي‌شد.
ساير تفرجگاه‌ها و مناطق ييلاقي

بجستان از يك سو به كوير و از سوي ديگر به كوه‌هاي مرتفع سياه كوه منتهي مي‌شود. وجود مناطق ييلاقي همچون "تنكه نسترن" " بوستان طبيعي نوبهار" "دره آهنگ" "باغ سليمه مزار"سد سريده"به لحاظ رويش لاله‌هاي درشت و گلگون و شقايقهاي زيباي بهاري و بيد مشكهاي زيبا و دو منطقه حفاظت شدهٔ هلالي و افتخار با گونه‌هاي كم‌نظير حيات وحش و كوير زيباي بجستان از ديگر جاذبه‌هاي گردشگري بجستان مي‌باشد.
پارك طبيعي بجستان

مجموعه پارك طبيعي و باغ زيباي پرندگان بجستان يكي از كم نظيرترين مجموعه‌هاي استان خراسان رضوي است اين مجموعه شامل حيات وحش و نمايشكاه جلوه‌هايي از طبيعت و باغ پرندگان و سايت نگهداري آهو و جبيرمي باشد. اين پارك نسبتاً طبيعي چون نگيني زيبا در مركز شهر بجستان است و داراي پرندگان زيبا و خوش الحاني همچون زاغي پا قرمز، طوطي‌هاي رنگارنگ، طاووس و … مي‌باشد. اين مجموعه همه روزه پذيراي علاقه‌مندان به طبيعت و مسافران نوروزي و گردشگري است كه از اين مسير عبور مي‌كنند.
سياه‌كوه هلالي

منطقه حفاظت شده هلالي در جنوب شرق شهرستان بجستان، شمال شهرستان فردوس و غرب گناباد با وسعتي قريب به ۱۲۰۰۰۰ هكتار قرار گرفته‌است. منطقه ييلاقي سياه‌كوه داراي كوه‌هاي مرتفع و به هم پيوسته و دره‌هاي سرسبز و عميق و چشمه‌سارهاي متعدد مي‌باشد. از مهم‌ترين گونه‌هاي جانوري آن مي‌توان به آهو، كل و بز، قوچ و ميش، سمور و گربه وحشي اشاره كرد. پوشش گياهي منطقه نيز شامل زيره سياه، كاكوتي، رازيانه، درختان بنه، انجير، تاغ، بادامشك و زرشك مي‌باشد. اين منطقه به‌دليل آنكه در اقليم نيمه‌خشك و بياباني قرار گرفته‌است، قابليت‌هاي مطلوبي در جهت جذب گردشگر و مسافران عبوري از اين منطقه دارد. بهار اين منطقه به لحاظ رويش گل‌هاي الوان از چشم‌انداز بسيار زيبايي برخوردار است.
سوغات بجستان

در ميان سوغات سفر بجستان مي‌توان ازياقوت سرخ كوير يا همان انار بجستان نام برد كه به بسيار ي از كشورهاي شرق دور صادر مي‌شود و كام هر رهگذري و مسافري را كه به اين شهر مي‌گذارد شيرين مي‌كند. از سوغات مشهور شهر بجستان مي‌توان از كلوچه و حلواي اين شهر نام برد كه در بازاز شهرهاي اطراف، جايگاه ويژهاي دارد. از ديگر سوغات و محصولات اين منطقه مي‌توان زعفران، زيره، حنا، پسته و محصولات خشكباري اشاره كرد كه مي‌تواند بخش زيادي از سبد خريد مسافران را پر نمايد.
منابع

مختصات و ارتفاع

    «نتايج سرشماري ۱۳۹۰» (اكسل). درگاه ملي آمار. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

[نمايش]

    ن ب و

ايران شهرستان بجستان
[نمايش]

    ن ب و

استان خراسان رضوي

ادامهـ مطلبـ
| ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۷:۲۱:۵۳ | آژانس هواپيمايي
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

آخرین مطالب ارسالی

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان