اماكن توريستي ايران و شهرهاي توريستي
اماكن توريستي ايران و شهرهاي توريستي

ماهشهر

آب و هوا و جغرافيا

بندر ماهشهر داراي آب و هواي گرم و مرطوب مي‌باشد. دماي آن بين ۵۰ درجه در تابستان تا صفر درجه در زمستان تغيير مي‌كند. بندر ماهشهر داراي شرجي‌هاي شديد و آزار دهنده در نيمه دوم تابستان، يعني نيمه دوم مرداد تا اواخر شهريور مي‌باشد به شكلي كه رطوبت نسبي تا۱۰۰٪ مي‌رسد. از اواخر خرداد و اوايل تير ماه تا معمولاً نيمه مرداد ماه، باد گرم - موسوم به (تش باد)، آدم را كلافه مي‌كند.[۳۰] ميانگين باران ساليانه ماهشهر حدود ۲۳۳ ميليمتر است. بندر ماهشهر به سبب واقع شدن در جلگه خوزستان داراي خاك آبرفتي و نسبتاً مناسب براي رشد گياهان گرمسيري است بطوري كه در فصول بارندگي در صورت نزول مناسب باران، داراي طبيعتي سرسبز مي‌باشد. در منطقه بندر ماهشهر، درختان كُنار، گز، برهان، مورد (يا كانيكارپوس)، نخل و كُوهر (يا بي عار) به طور پراكنده ديده مي‌شود.[۳۱]

در پايين جدولي از آمار ساليانه بندر ماهشهر آمده‌است.
[نهفتن]Weather-rain-thunderstorm.svgآب و هواي بندر ماهشهرNuvola apps kweather.svg
    ژانويه     فوريه     مارس     آوريل     مـــــه     ژوئـن     ژوئيـه     اوت     سپتامبر     اكتبـر     نوامبر     دسامبر     سـال
گرم‌ترين
C°     ۲۲     ۳۱     ۳۲     ۴۱     ۴۶     ۴۸     ۴۸     ۴۸     ۴۶     ۴۲     ۳۵     ۲۸     ۴۸
ميانگين گرم‌ترين‌ها
C°     ۱۳     ۱۷     ۲۲     ۲۹     ۳۶     ۴۰     ۴۲     ۴۲     ۳۸     ۳۱     ۲۳     ۱۷     ۳۰
ميانگين سردترين‌ها
C°     ۸     ۱۱     ۱۶     ۲۳     ۲۷     ۲۸     ۳۱     ۳۰     ۲۷     ۲۳     ۱۶     ۱۲     ۲۱
سردترين
C°     ---     ---     ۵     ۱۱     ۱۷     ۱۷     ۲۰     ۲۲     ۱۸     ۱۲     ۱     ۲     ---
بارش
mm     ۵     ۴     ۳     ۲     ۱     ---     ---     ---     ---     ۱     ۳     ۵     ۲۴


منبع: سايت ودربيس[۳۲] آوريل ۲۰۰۹
ركورد نمايه گرما

دماي بندر ماهشهر در ۹ مرداد ۱۳۹۴ (۳۱ ژوئيه ۲۰۱۵) به ۴۳ درجه سانتي‌گراد رسيد كه با در نظر گرفتن دماي جنوب ايران چندان بالا به نظر نمي‌رسد اما دماي نقطه شبنم (Dew Point) در اين روز ۳۲ درجه سانتي‌گراد بود. از اين رو نمايه گرما در بندر ماهشهر به ۶۸ درجه سانتي‌گراد رسيد. (نمايه گرما بر اساس گرماي هوا و رطوبت نسبي آن تعيين مي‌شود و نشان دهنده گرمايي است كه مردم واقعاً حس مي‌كنند).[۳۳][۳۴]

آنتوني سالياني، هواشناس و پژوهشگر شركت Accuweather (شركت آمريكايي فروش اطلاعات هواشناسي) در توئيتر اين موضوع را «جالب توجه‌ترين» مشاهده دوران حرفه‌اي اش لقب داد و گرماي بندر ماهشهر را به ركورد جهاني نزديك دانست.[۳۵]

ركورد نمايه گرما، در ظهران عربستان سعودي ثبت شده است؛ ۴۲ درجه گرماي هوا و ۳۵ درجه نقطه شبنم كه نمايه گرما را به عدد ۸۱ درجه سانتي گراد رساند.
مناطق و محله‌هاي شهر

بندر ماهشهر داراي دو منطقه شهرداري مي‌باشد. منطقه۱ كه به ماهشهر قديم معروف است؛ و منطقه۲ كه به ناحيه صنعتي. بخش‌هاي بندر ماهشهر قديم شامل: طالقاني، كوي آزادگان، فازهاي۵٬۴٬۳٬۲٬۱٬۶ كوي گلستان، كوي سعدي، شهرك طالقاني (كوره‌ها)، شهرك رجايي (زنجير)، شهرك مدني و بافت قديم كه از خيابان‌هاي اصلي ان مي‌توان به: خيابان امام خميني، شهيد منتظري، سعيدي، مطهري، شريفي، طالقاني، باهنر، ۲۲ بهمن و همچنين بازار قديم (جنگ زده‌ها و روز) اشاره كرد. بخش‌هاي ناحيه صنعتي شامل: ۲۱۸دستگاه، ۵۲دستگاه. كارگري‌ها. SQها. كوي توحيد (اتلانتيك)، كمپA، كويتي‌ها، فارابي، ۱۸۰دستگاه و بازار.[۳۶] مناطق ديدني

    پارك ارم واقع در شهرك شهيد چمران-درياچه نمك واقع در ابتداي جادهٔ ماهشهر به سربندر
    اسكلهٔ اداره بندر–خور موسي

Compass rose pale.svg     رامشير     اهواز         Compass rose pale.svg
رامشير و اميديه     شمال     بندر امام خميني و شادگان
شرق   بندر ماهشهر    غرب
جنوب
هنديجان     خليج فارس    
اماكن زيارتي

    زيارتگاه شاهزاده حمزه:

بقعهٔ متبركه اين امام زاده در ۲۵ كيلومتري جاده بندر ماهشهر به سمت هنديجان واقع شده است. اين امامزاده بنا بر روايات فرزند موسي كاظم و برادر علي بن موسي الرضا بوده كه پس از آمدن علي بن موسي الرضا به ايران در پي ايشان روانه ايران مي‌شود. در حوالي يكي از روستاها كدخدايي با نام محمد غزالي بوده كه وابستگي شديدي به دربار وقت داشته و مخالف شيعيان بوده است. پس از اطلاع از حضور امام به روستا ايشان را دستگير و به شهادت رسانده و سر مبارك ايشان را از بدن جدا و جهت كسب مطامع دنيوي آن را به شهر ري مي‌برد. در حال حاضر سر مبارك و مطهر امامزاده حمزه در حرم عبدالعظيم حسني دفن بوده و تن ايشان در بندر ماهشهر دفن مي‌باشد.

    آرامگاه ويس:

اين قدمگاه در ۱۵ كيلومتري بندر ماهشهر به طرف شهر چمران (جراحي) واقع شده است. در خصوص ايشان اطلاعات دقيقي موجود نمي‌باشد.

    سيد صالح:

آرامگاه اين سيد بزرگوار در خيابان مطهري و مجاور بيمارستان حاجيه معرفي واقع است. متأسفانه از پيشينه ايشان اطلاع دقيقي موجود نيست. برخي بر اين باورند كه اين سيد نوجوان همراه كاروان علي بن موسي الرضا از عربستان به ايران آمده و در اين منطقه شهيد شده است. در داخل اين آرامگاه دو تكه سنگ مكعب مستطيل بوده كه بر روي آن با خط كوفي توضيحاتي نوشته شده بوده ولي متأسفانه در پي حضور انگليسي‌ها در بندر ماهشهر به تاراج برده شده است.

    قدمگاه اميرالمؤمنين:

اين قدمگاه در خيابان امام خميني و مجاور ميدان امام بوده و در زمان قديم اين قدمگاه و گورستان مجاور آن با خاك يكسان شده است.

    سيد جواهر و بي بي سيدي:

اين دو سيد بزرگوار در خيابان مطهري و مجاور آرامگاه سيد صالح قرار دارند. متأسفانه اطلاعات دقيقي دربارهٔ پيشينه آنان موجود نيست.
اماكن سياحتي

    پارك ساحلي:

اين پارك در ابتداي جاده ورودي بندر ماهشهر از سمت بندر امام خميني واقع گرديده است. از امكانات اين پارك مي‌توان به آلاچيق‌ها، فضاي بازي براي كودكان، امكاني جهت قايقراني و … اشاره نمود.

    پارك ارم:

اين پارك در شهر چمران (جراحي) و ۱۵ كيلومتري بندر ماهشهر واقع گرديده است. از امكانات اين پارك مي‌توان به آلاچيق‌ها، فضاي سبز بسيار زيبا، درياچه، فضاي بازي براي كودكان، امكاني جهت قايقراني، باغ پرندگان و حيوانات و … اشاره نمود.

    مجتمع بندري امام خميني (ره):

مجتمع بندري امام خميني (ره) محل استقرار كشتي‌هاي تجاري بوده كه مي‌توان با مجوز صادر شده از سوي اداره كل بنادر و دريانوردي استان خوزستان (بندر امام خميني ره) از اسكله‌ها و كشتي‌هاي پهلو گرفته در آن بازديد نمود.

    خوريات منتهي به خليج فارس:

از ديگر مراكز گردشگري شهرستان مي‌توان به خور‌هاي منتهي به خليج فارس از جمله خور غزاله و خور سماعيلي اشاره نمود. در حال حاضر خور سماعيلي مكاني جهت صيادان بوده كه از اين مكان جهت رفت‌وآمد به دريا استفاده مي شود

    پارك ساحلي مجيديه بندرماهشهر در جوار خليج فارس:

پارك مجيديه در جوار خليج فارس در بندرماهشهر توسط شهرداري و با همكاري نيروي دريايي سپاه در سال 1394 تاسيس شد

پارك ساحلي ودرياچه خور بندر ماهشهر

پارك ساحلي خور در ابتداي ورود خور به شهر ماهشر مي باشد كه داراي شهربازي و دو درياچه كه يك درياچه ماسه اي و درياچه تفريحي مي باشد
صنعت

فعاليت اقتصادي و توسعه بندر ماهشهر، بيشتر متكي به قابليت بندرگاهي و مجاورت با سواحل و همچنين نزديكي به منابع نفت و گاز جلگه خوزستان و فعاليتهاي وابسته به آن است. كشت محصولات كشاورزي بشدت متكي به آبياري است. از محصولات عمده آن گندم، جو، حبوبات، خرما، انگور، انار و انجير است. صنايع دستي و كارگاهي خاصي در آن وجود ندارد.[۳۷] اهميت اقتصادي اين شهر از يك سو به سبب نزديكي به بندر امام خميني است كه در ۱۳۷۶ ش، بدون همراهي بندر ماهشهر يك پنجم از سهم پذيرش كشتيهاي كل بنادر ايران را در سواحل شمال و جنوب به خود اختصاص داده است. مواد اوليه پالايشگاه گاز طبيعي مايع از كارخانه‌هاي گازمايع اهواز و آغاجاري تأمين، و فرآورده‌هايي چون پروپان، بوتان و گازولين سبك از آن صادر مي‌شود. از ديگر فعاليتهاي مهم اين شهرستان، استخراج نفت است، به طوري كه در سال ۱۳۷۳ خورشيدي، شش كارگاه استخراج نفت خام و هجده كارگاه خدمات جنبي آن، فعاليت داشته‌اند.

مهم‌ترين صنعت ماهشهر پتروشيمي و كشتيراني آن مي‌باشد كه اين بندر را به قطب پتروشيمي در ايران تبديل كرده است. پتروشيمي بندرامام جزء بزرگ‌ترين پتروشيمي‌ها در خاورميانه مي‌باشد كه در منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي ماهشهر قرار دارد و پتروشيمي اروند نيز بزرگترين توليدكننده زنجيره pvc در جهان است كه در منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر قرار دارد. بندر ماهشهر همچنين بزرگ‌ترين بندر جنوب غرب كشور است كه بخش عظيمي از صادرات ايران از اين بندر صورت مي‌گيرد.

با آغاز بكار پروژه‌هاي پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر، هم اكنون اين شهر به يكي از شهرهاي صنعتي نه تنها خوزستان بلكه ايران تبديل شده‌است. نيروگاه سيكل تركيبي ماهشهر نيز از منابع توليد انرژي در اين منطقه مي‌باشد.

شركت‌هايي چون پتروشيمي بندرامام، تندگويان، فن آوران، فجر، اميركبير، مارون، لاله، اروند، رجال، بوعلي، خوزستان، تخت جمشيد و … در منطقه ويژهٔ اقتصادي پتروشيمي ماهشهر قرار دارند. وجود صنايع عظيم پتروشيمي در اين شهر، مردم بسياري از شهرهاي مجاور و حتي غير مجاور را به ماهشهر كشانده‌است وسبب شده كه طي چندسال اخير قيمت ملك در ماهشهر به شكل بي‌سابقه‌اي رشد كرده‌است. در سال ۸۴ نيز بزرگترين كارخانهٔ لوله سازي كشور در ماهشهر به بهره‌برداري رسيد.

در اين شهر سه دانشگاه وجود دارد: دانشگاه آزاد اسلامي واحد ماهشهر، دانشگاه پيام نور و شعبه‌اي از دانشگاه صنعتي اميركبير (پرديس). gismap نقشه جغرافياي مكاني ماهشهر
منابع
    مجموعه‌اي از گفتاوردهاي مربوط به بندر ماهشهر در ويكي‌گفتاورد موجود است.

كنعاني هنديجاني، عبدالحميد، تاريخ و جغرافياي سرزميني كهن با تمدني ديرينه، از ارجان تا قبان، هنديجان-ماهشهر-شادگان، شيراز: انتشارات نويد، ۱۳۸۱ خ. ص۳۹۴.

    مختصات و ارتفاع
    سال شهر شدن: دانشنامهٔ جهان اسلام، سرواژهٔ بندر ماهشهر، بازديد: اوت ۲۰۰۸.
    پيش‌شماره

استانداري خوزستان
ابن بطوطه، سفرنامه ابن بطوطه، ترجمة محمدعلي موحد، تهران ۱۳۶۱ ش
سفرنامه ناصر خسروي قبادياني
تاريخ حمزه اصفهاني
«نتايج سرشماري سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه‌ريزي استانداري خراسان جنوبي (به نقل از مركز آمار ايران)، ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۲. بازبيني‌شده در ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۲.
دانشنامهٔ جهان اسلام، سرواژهٔ بندر ماهشهر، بازديد: اوت ۲۰۰۸.
وزارت مسكن و شهرسازي
هواشناسي خوزستان
هواشناسي استان خوزستان
سايت وزارت مسكن و شهرسازي
[۱]
جغرافياي طبيعي ايران
fallingrain، بازديد: اوت ۲۰۰۸.
ابن بطوطه ص ۲۷۷
كنعاني هنديجاني، ص۳۹۸.
(كرزن. ج ۲، ص ۴۸۲)
ايرانيكا، ذيل مادّه
(كازروني. ص ۳۴–۳۶)
كنعاني هنديجاني، ص۳۹۴.
ايران. وزارت دفاع. اداره جغرافيائي ارتش، ج ۹۰، ص ۳۴؛ مرتضايي، ص ۱؛ سلطاني بهبهاني، ص ۲۳۴.
ايرانيكا، امام شوشتري، ص ۴۳؛ ايران. وزارت دفاع. اداره جغرافيائي ارتش، ج ۹۰، ص ۳۲.
ماهشهر: بندر صدور فراورده‌هاي نفتي، ص ۵، ۸، ۳۲–۳۳؛ دائرةالمعارف فارسي، ذيل «بندر معشور».
ماهشهر: بندر صدور فراورده‌هاي نفتي، ص ۱۳، ۱۵، ۳۳
سازمان بنادر و كشتيراني، ص ۲۶
كنعاني هنديجاني، صص۴۱۰–۴۱۸.
كنعاني هنديجاني، صص۴۱۸–۴۲۱.
ابن بلخي. ص ۱۴۹
«تجليل از دكتر ابراهيم قيصري در همايش "فرهنگ، ادبيات و گويش ماهشهري» ‎(فارسي)‎. ايسنا. بازبيني‌شده در ۸ اكتبر ۲۰۱۱.
«واژگان مشترك در لارستاني و ماهشهري» ‎(فارسي)‎. دكتر ابراهيم قيصري. بازبيني‌شده در ۸ اكتبر ۲۰۱۱.
سازمان هواشناسي خوزستان
جغرافياي خوزستان
«آب و هواي بندر ماهشهر» ‎(انگليسي)‎. وب‌گاه ودربيس. بازبيني‌شده در ۲۷ آوريل ۲۰۰۹.
مردم بندر ماهشهر 'گرم‌ترين هواي دنيا را تجربه مي‌كنند' بي‌بي‌سي فارسي
هواي حاشيه خليج فارس 'مي‌تواند تا پايان قرن غيرقابل تحمل شود' بي‌بي‌سي فارسي

gismap نقشه جغرافياي مكاني ماهشهر

    مركز آمار ايران، ۱۳۷۵ ش، ص ۲۴۲

[نمايش]

    ن ب و

استان خوزستان

    شهرداري ماهشهر
    gismap نقشه جغرافياي مكاني ماهشهر

ادامهـ مطلبـ
| ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۷:۲۲:۱۴ | آژانس هواپيمايي
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

آخرین مطالب ارسالی

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان