اورامان
اماكن توريستي ايران و شهرهاي توريستي

اورامان

جغرافيا

بانه‌وره در ۱۱۰ كيلومتري مركز استان و در ۱۷ كيلومتري جنوب شرقي شهرستان پاوه با مساحتي ۱۰۰ هكتاري قرار دارد كه يكي از مرتفع‌ترين مكان‌هاي منطقهٔ اورامانات نسبت به سطح درياست و در ميان كوه‌هاي شاهو و آتشكده، رياوكو و ماكوان محصور گشته‌است. مردمان بانه‌وره به زبان كردي و گويش كردي مركزي سخن مي‌گويند و هم‌چنين اين شهر برخلاف شهر پاوه كه به گويش هورامي سخن مي‌گويند، به لهجهٔ جافي سخن مي‌گويند.[۳][۶]
Colored dice with white background
كوه رياوكو در جنوب شهر
Colored dice with checkered background
كوه آتشكده در شمال و شمال شرقي شهر
Colored dice with checkered background
كوه شاهو در شمال و شمال غربي
بانه‌وره در ميان كوه‌هاي شاهو، آتشكده، ماكوان و رياكو محصور گشته‌است.
Compass rose pale.svg     دوريسان
چوريژي     پاوه     دشه     Compass rose pale.svg
آريت
ميوان     شمال     بله‌اي
باينگان
شرق   بانه‌وره    غرب
جنوب
شاهو     ميرعبدولي
لاران عليا و سفلي     هانولان
بيوند عليا
جمعيت

براساس سرشماري مركز آمار ايران در سال ۱۳۹۰، اين شهر داراي ۷۵۶ خانوار بوده و جمعيت آن ۳٬۰۴۳ نفراست كه از اين جمعيت، ۱٬۵۹۴ نفر زن و ۱٬۴۴۹ نفر نيز مرد تشكيل مي‌دهد.[۲]
هرم جمعيتي بانه‌وره در سال ۱۳۹۰[۷] مردان     سن     زنان
۷۹      ۶۵+      ۶۲
۴۷۱      ۳۰–۶۴      ۵۴۲
۵۱۳      ۱۵–۲۹      ۵۷۰
۳۸۶      ۰–۱۴      ۴۲۰
افراد سرشناس
يوسف بيگ امامي
قبرستان بَرميل (به كردي: گۆڕستاني به‌رميل) در بين دو روستاي دروله سفلي و دروله عليا از توابع شهرستان جوانرود در استان كرمانشاه، نزديك به دو رود ليله و سيروان كه قبر شاعر كرد يوسف بيگ امامي نيز در آن آرميده است.
نوشتار اصلي: يوسف بيگ امامي

يوسف بيگ امامي، شاعري از همين طايفه است كه در دورهٔ «محمد پاشا فرزند كيخسرو بيگ» زيسته‌است و به زبان كردي‌هورامي شعر مي‌گفته است؛ كه علاءالدين سجادي در كتاب خود، «تاريخ ادب كردي» به‌عنوان شاعري گمنام از او نام برده‌است.[۸] پيرمرد، شاعر سرشناس مردمان كرد نيز در روزنامهٔ «ژين» از وي نامبرده و شعري كردي‌هورامي از او را به كردي‌سوراني ترجمه كرده و در شمارهٔ ۱۳۰۲ روزنامهٔ ژين منتشر نموده‌است.[۹] مزار او اكنون در منطقهٔ «برميل» در روستاي دروله از شهرستان جوانرود است. ديوان شعر وي كه بيشتر آن در باب و مضامين خداشناسي و ديني است و در سال ۲۰۰۹ ميلادي در عراق به اهتمام و آماده‌سازي حكيم ملا صالح چاپ و منتشر شد.[۸]
ئهٔ هوو! چه‌ن سه‌رچه‌نگ چه‌رخي چه‌پ وه‌رده‌م         چه‌رخ چه‌ن چه‌رخيا، من مام نه‌مردم
يه گه‌ردوون مودام گه‌رده‌لوولشه‌ن         دڵداران، دڵان‌هاي چه‌ن تولشه‌ن
ئاڵه‌م به‌ر كه‌نار وێم به حاڵي وێم         ئاي چه‌ن گيان سه‌خت بيم، چه‌ن چه‌رخش داپێم
حسين كوهكن
Colored dice with white background
حسين كوهكن
Colored dice with checkered background
غار سنگي حسين كوهكن
Colored dice with checkered background
چند نمايي از فرش چوب
نوشتار‌هاي اصلي: حسين كوهكن، غار سنگي حسين كوهكن و منطقه گردشگري ميگوره

حسين كوهكن با نام اصلي حسين عثماني، يكي‌ديگر از افراد سرشناس اين شهر است كه با داشتن تنها يك پا به مدت ۱۹ سال به كندن صخره‌اي در منطقهٔ ميگوره از توابع بانه‌وره مشغول بوده كه در نهايت غار سنگي حسين كوهكن را از آن مي‌سازد كه به خاطر همين كار فرهاد ثاني (دوم)[۱۰] يا فرهاد سدهٔ بيستم نيز مشهور است.[۱۱] او در ۹۳ نيز براي كمك مجهزسازي مدارس بخش باينگان نيز، حاصل دست‌رنج خود به آنها مي‌بخشد. او هم‌چنين به چند مسجد ديگر در بانه‌وره نيز كمك كرده‌است و اعمال خيرخوانهٔ خود دريغ نكرده‌است.[۱۲][۱۳]

خالو حسين در اوايل انقلاب ۱۳۵۷ ايران با جسمي معلول، يك كلنگ و بيل شروع به تراشيدن صخره مي‌كند تا براي خود كاشانه‌اي مهيا كند. او ۱۹ سال از عمر خود را براي ساخت خانه‌اش صرف مي‌كند و جالب اينكه تمام اين مدت اين كار را با يك كلنگ و بيل انجام داده‌است. كلنگي كه خود او آن را بسيار دوست مي‌داشت و اعتقادتش بر آن بود كه جنس كلنگش از الماس است.[۱۴]
عبدالرحمان مي‌راني
نوشتار‌هاي اصلي: عبدالرحمان مي‌راني و فرش چوب

عبدالرحمان مي‌راني، يكي از فيلم‌سازان اهل اين شهر است كه فيلم مستند «فرش چوب» را به تهيه‌كنندگي مؤسسهٔ هنرسراي قانون[۱۵] را ساخت و برندهٔ جوايزي چون: «جايزه ويژهٔ جشنواره فيلم‌هاي مستند بانسكو»،[۱۶] «لوح تقدير و مدال نقرهٔ يونيكا» در بيست و چهارمين جشنوارهٔ ملي و دوازدهمين جشنوارهٔ بين‌المللي فيلم كوتاه تهران[۱۷] و هم چنين موفق به دريافت جايزهٔ فرانسوا اود از جشنوارهٔ بين‌المللي فيلم كوتاه هامبورگ[۱۸] و جايزهٔ بهترين فيلم كوتاه مستند از جشنواره بين‌المللي فيلم ليدز شد.[۱۹]

عبدالرحمان در سال ۱۳۵۵ متولد شده‌است و فارغ‌التحصيل الهيات، گرايش علوم قرآن و داراي مدرك كارگرداني از انجمن سينماي جوان، واحد تهران است.[۱۵]
چنور مي‌راني‌زاده
نوشتار اصلي: چنور مي‌راني‌زاده

چنور مي‌راني‌زاده نويسنده، بازيگر و كارگردان بانه‌وره‌اي است كه در اولين تجربهٔ بازيگري خود در سال ۱۳۸۵ در فيلم كوتاه «به وسعت تاريخ» و بعداً نيز در فيلم كردي‌زبان «چيرۆكي ئاگر (داستان آتش)» بازي كرد.[۲۰] در سال ۱۳۹۱ فيلم كوتاه كردي‌زبان «آشنايي» را به نويسندگي و كارگرداني خود و تهيه‌كنندگي معصوم صفيعي ساخت.[۲۱]

چنور مي‌راني‌زاده، در سال ۱۳۵۸ در منطقهٔ امامي متولد گشته و ساكن شهر پاوه هستند[۲۰] و داراي مدرك كارشناسي فرش و كارشناسي حسابداري است.[۲۲]
جستارهاي وابسته
نشان درگاه     درگاه ايران
نشان درگاه     درگاه كردستان

    سرياس
    باينگان
    اورامان
    كوه شاهو

منابع

«بانك اطلاعات تقسيمات كشوري». وب‌گاه رسمي وزارت كشور ايران. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.
«نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن ۱۳۹۰، جمعيت و خانوار تا سطح آبادي» ‎(فارسي)‎ (xls). مركز آمار ايران. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۴. بازبيني‌شده در ۲۹ شهريور ۱۳۹۳.
«معرفي بانه‌وره». ده‌نگي بانه‌وره، پايگاه اطلاع‌رساني شهر بانه‌وره. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.
در ميان مردمان اين شهر و ناحيه اين شهر با نام «بانه‌وره» شناخته شده‌است در حالي كه در وزارت كشور با نام «بانوره» ثبت گرديده‌است.
«با ۱۲ تغيير در جغرافياي ۳ استان، ۴ شهر جديد به نقشهٔ تقسيمات كشوري اضافه شد». پايگاه اطلاع‌رساني دولت، ۲۴ شهريور ۱۳۹۰. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.
خالدي‌مكي، جاذبه‌هاي گردشگري اورامانات، غار قوري قلعه بزرگ‌ترين غار آبي آسيا و درازترين غار ايران، ۴۳–۴۴.
«نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن ۱۳۹۰». درگاه ملي آمار ايران. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۰۵ ژانويه ۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۰۵ ژانويه ۲۰۱۵.
فرزانه هدايتي‌زاده. «مختصري دربارهٔ «يوسف بيگ امامي»». ده‌نگي بانه‌وره، پايگاه اطلاع‌رساني شهر بانه‌وره، ۷ خرداد ۱۳۹۴. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۰۶ اوت ۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۰۶ اوت ۲۰۱۵.
ئاشنا، پيره‌مێرد و پێداچوونه‌وه‌يه‌كي نوێي ژيان و به‌رهه‌مه‌كاني (پيرمرد و بازنگري جديدي بر زندگي و آثارش)، ۲۳۵–۲۳۷.
اسدي، اكرم. «شاهكار خالو حسين كوهكن: «فرهاد دوم، خالق حقيقتي شبيه افسانه‌ها در دل كوه‌هاي اورامانات»». راديو كوچه، ۶ آذر ۱۳۹۳. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.
قادر، ساڵح. «كه‌مئه‌ندامێكي كورد كێوێك كون ده‌كات». شبكه كردي رووداو، ١٤ اكتبر ٢٠١٤. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ١٧ سپتامبر ٢٠١٥. بازبيني‌شده در ١٧ سپتامبر ٢٠١٥.
مرادزاده، «چهره خبر: «خالو حسين» كوهكن، خير مدرسه ساز شد»، جام‌جم.
«اهداي تمام سرمايهٔ يك كوخ‌نشين به مدارس باينگان». خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايرنا)، ۱۹ آبان ۱۳۹۳. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.
رحيمي‌پور، محمود. «مرصاد روايت مي‌كند: داستان غلبهٔ اندوه يك مرد بر صخره‌ها - خالو حسين كوهكن؛ وارث تيشهٔ فرهاد». شبكهٔ اطلاع‌رساني مرصادنيوز، ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۲. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.
«دستاوردهاي تازهٔ «فرش چوب» در گفتگو با عبدالرحمن مي‌راني». وب‌گاه جماعت دعوت و اصلاح ايران. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۲۱ آوريل ۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۲۳ آذر ۱۳۸۸.
«فيلم ايراني فرش چوب برنده جايزه ويژه جشنواره فيلم‌هاي مستند بانسكو شد». وب‌گاه رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران - صوفيه. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۰ نوامبر ۲۰۱۴. بازبيني‌شده در ۱۰ نومبر ۲۰۱۴.
«اعلام برگزيدگان جشنوارهٔ فيلم كوتاه تهران». بخش فرهنگ و سينماي وب‌گاه جام‌جم آنلاين، ۲۸ آبان ۱۳۸۶. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.
«جايزهٔ جشنوارهٔ فيلم كوتاه هامبورگ، به فيلم ايراني رسيد.». پايگاه خبري فيلم كوتاه. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۲۲ آوريل ۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۹ خرداد ۱۳۸۸.
«Leeds International Film Festival». SpaceBimBom, December 21, 2014. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در April 29, 2015. بازبيني‌شده در April 29, 2015.
حق‌پناه. «گفت‌وگو با چنور مي‌راني بازيگر و كارگردان موفق و جوان پاوه‌اي». پايگاه خبري تحليلي هزارماسوله، ۲۴ تير ۱۳۹۲. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.
«اتمام مراحل تصويربرداري از فيلم كوتاه «آشنايي» در پاوه». خبرگزاري شبستان، ۲۶ مرداد ۱۳۹۱. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.

    مي‌راني‌زاده، چنور. «دلنوشته‌هايي از زندگي فيلمساز و هنرمند زن كرد؛ چنور مي‌راني‌زاده». ده‌نگي بانه‌وره، پايگاه اطلاع‌رساني شهر بانه‌وره، ۷ تير ۱۳۹۴. بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۱۷ سپتامبر۲۰۱۵. بازبيني‌شده در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵.

منابع چاپي

    حبيبي، پژمان. زندگي‌نامه حسين كوهكن: پهلوان و هنرمند معاصر كُرد. سنندج: زانست و آراس، ۱۳۹۰. ۱۴۴. شابك ‎۹۷۸۶۰۰۹۱۱۲۲۶۵.
    ئاشنا، ئومێد. پيره‌مێرد و پێداچوونه‌وه‌يه‌كي نوێي ژيان و به‌رهه‌مه‌كاني (پيرمرد و بازنگري جديدي بر زندگي و آثارش). هه‌ولێر (اربيل): ده‌زگاي چاپ و بڵاوكردنه‌وهٔ ئاراس، ٢٠٠١. ٤٤٨.
    خالدي‌مكي، محمد. جاذبه‌هاي گردشگري اورامانات، غار قوري قلعه بزرگ‌ترين غار آبي آسيا و درازترين غار ايران. كرمانشاه: مؤسسهٔ فرهنگي، هنري و سينمايي كوثر، ۱۳۸۳. ۱۴۴. شابك ‎۹۶۴۷۰۳۱۶۶۱.
    مرادزاده، فاطمه. «چهره خبر: «خالو حسين» كوهكن، خير مدرسه ساز شد» (PDF). جام‌جم (تهران، ايران)، ش. ۴۱۱۷ (۲۰ آبان ۱۳۹۳): ۲۰ (آخر). بايگاني‌شده از نسخهٔ اصلي در ۰۷ آوريل ۲۰۱۴

پيوند به بيرون

    «خالو حسين كوهكن»، خيّر مدرسه‌ساز شد. در روزنامهٔ جام‌جم
    فيلم مستند «فرش چوب» به كارگرداني «عبدالرحمان مي‌راني» در يوتيوب
    قسمت كامل حضور خالو حسين كوهكن در برنامهٔ ماه عسل شبكه سوم سيما در آپارات
    گفت‌وگو با عبدالرحمن مي‌راني، كارگردان شهير بانه‌وره‌اي؛ داستان مفصل فرش چوب و ديگر آثار ايشان در ده‌نگي بانه‌وره

ادامهـ مطلبـ
<~PostViwe~> | 1396/5/21  | ۰۴ | carinafood

آخرین مطالب ارسالی

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان